Upprop
Val av justerare och tid för justering
Ändringar i föredragningslistan
Information från förvaltningen (A Merithöjande åtgärder
Patientsäkerhetsberättelse för elevhälsans medicinska insatser (EMI) – 2024
Val av justerare och tid för justering
Ändringar i föredragningslistan
Niclas Gustfsson, Tf förvaltningsdirektör informerar om:
Jeanette Genz, avdelningschef informerar om:
Enligt 3 kap. 10 § patientsäkerhetslagen (2010:659) samt 7 kap 2-3 §§ SOSFS 2011:9 ska vårdgivaren skriva en patientsäkerhetsberättelse. Syftet med patientsäkerhetsberättelsen är att redovisa strategier, mål och resultatet av arbetet med att förbättra patientsäkerheten.
Patientsäkerhetslagen (2010:659) syftar till att främja patientsäkerheten inom hälso- och sjukvården. Det åligger vårdgivaren (utbildningsnämnden) att vidta de åtgärder som behövs för att förebygga vårdskador och dessutom utreda händelser i verksamheten som har medfört eller hade kunnat medföra en vårdskada.
Patientsäkerhetsberättelsen för 2024 redovisar vilka åtgärder som vidtagits för att öka patientsäkerheten, samt vilka resultat som uppnåtts.
Bilagor