Hoppa över navigering
  1.   1

    Upprop

    • Liberalerna justerar dagens protokoll enligt turordningen.
    • Protokollet justeras digitalt. Justerarna får protokollet sig tillsänt i förväg via e-post för att ges möjlighet att läsa igenom innan digital justering sker.
  2.   3

    Ändring i föredragningslistan

    • Förberedelse inför de allmänna valen år 2026. - Laila Lindroth, adm. chef., Mikael Forsander, beredningsansv.
  3.   5

    Månadsrapport per juli 2025 för val- och demokratinämnden 2025

  4.   7

    Arvoden och ersättningar för röstmottagare vid de Allmänna valen 2026

  5.   9

    Redovisning av delegationsbeslut 2025

  6. Bilagor

  1. § 33

    Val av justerare.

  2. § 34

    Ändring i föredragningslistan

  3. Mikael Forssander, valsamordnaren redogör för det fortsatta arbetet med allmänna valet år 2026. Han informerar kort om att Kommunstyrelsekontoret arbetar med att slutföra bemanningen av valsamordnare inför nästa år. Vidare har en första kontakt med PostNord tagits inför administrationen av förtidsröstningen. Avslutningsvis nämner han också det beslut som nämnden fattat om att röstmottagarna inte får kandidera i något av de tre valen. Historiskt har förtroendevalda kunnat tjänstgöra som valförrättare men inför 2026 kommer det innebära en utmaning i rekryteringsprocessen.   

  4. Val- och demokratinämnden har upprättat en månadsrapport per juli år 2025 enligt kommunens styrmodell. I ärendet redovisas uppföljning av ekonomiskt utfall för perioden och prognos för helåret samt status för uppdrag.

    Val- och demokratinämnden redovisar ett utfall nära noll resultat mot budget för perioden januari och juli månad. Val- och demokratinämnden redovisar en helårsprognos som avviker negativt mot budget. Underskottet beror på underfinansiering för lönekostnader, lokalhyra och övriga verksamhetskostnader för valorganisationen.

    Val- och demokratinämnden har ett uppdrag för året med att utreda partistödets utformning som är påbörjad och bedöms bli klart under året.

     

    Bilagor

  5. Val- och demokratinämnden bordlade ersättningsbestämmelserna (ERS26) den 13 maj 2025,  § 27 som föreligger.

    Ordförande Conny Andersson redogör för ärendet och att fortsatt arbete pågår.

    Bilagor

  6. Ett förslag till arvode och ersättningar till röstmottagare har tagits fram inför de Allmänna valen 2026. Nuvarande arvoden har inte räknats upp sedan 2019 varför det finns ett behov av att göra en översyn. Förslaget bygger till stora delar på tidigare arvodesmodell där ett fast arvode utgår för tjänstgöring på valdagen. Dessa är uppräknade med 3,5% utifrån 2025 års höjning av arvodena till förtroendevalda i Norrtälje kommun.

    Till skillnad från tidigare föreslås även att ett fast arvode införs för tjänstgöring i förtidsröstningen. Arvodets storlek föreslås baseras på passets längd där ett längre pass innebär en högre ersättning.

    Det föreslås även att reskostnadsersättningen följer Norrtälje kommuns ersättningsbestämmelser för förtroendevalda i likhet med etablerad praxis. Vad gäller den ambulerande röstmottagningen föreslås att samma regler gäller som tidigare, alltså att kilometerersättning betalas för hela sträckan röstmottagarna kör under förrättningen.

    Bilagor

  7. En rapport föreligger för information till val- och demokratinämnden av e-förslag som behandlats under andra kvartalet: april, maj, juni 2025, som föreligger. 

    Kvartal 2, 2025 inkom totalt 52 stycken e-förslag, fördelade på olika förvaltningar. Redovisningen visar bland annat inkomna, publicerade och röstade förslag, samt de som fått över 50 röster och inväntar beslut. Ett beslut kommer att verkställas.

    Bilagor

  8. Ett antal meddelanden föreligger, 48 stycken som redovisas. Nils Matsson (M) uppmanar nämnden att vara med på ett webbinarium gällande ungdomsbarometern som kommer att utsändas. 

    Bilagor

Vi använder cookies på denna webbplats för att förbättra din användarupplevelse.